ÇEVİKLER FORM MATBAACILIK

Çevikler Form Matbaacılık

865 Sk. No:16/a Kemeraltı, 35250 Konak / İzmir Konak, İzmir
Online
Gold
Vitrin
Mesaj Gönder
İş Alanları

Basın Yayın Matbaa

Çevikler Form Matbaacılık

Çevikler Form Matbaacılık Hakkında

ÇEVİKLER FORM MATBAACILIK

Matbaa Johann Gutenberg tarafından icat edilmiştir. Gutenberg tek tek metal harflerle yüksek baskı tekniğini geliştirmiş. Gutenberg’in bu buluşundan sonra matbaacılık yaygın ve hızlı gelişen bir sektör olmuştur.

Matbaanın ilk kez kullanılması uzakdoğuda başlamıştır. Bilinen ilk baskı 8. yüzyılda japonyada yapılmıştır. İmparatoriçe shotoko, budizmin kutsal metinlerini sanskrit dilinde çin alfabesiyle bastırmıştır. ilk kez tek tek harfler dökerek baskı yapmayı pi sheng adında bir çinli denemiştir. Pi sheng porselenden harfler kullanarak matbaanın gelişimine mükemmel bir hız kazandırmıştır. Ancak çok harfli çin alfabesinde tek tek harfler kullanarak baskı yapma nedeni hala anlaşılamamıştır.

Matbaa çinlilerden uygurlara geçmiştir. Tun-huang mağarasındaki buluntular uygurların 9. yüzyıldan itibaren baskı yaptığını göstermektedir. Avrupada matbaacılık özellikle 15. yüzyılda gelişme göstermiştir. Avrupada matbaacılığın üssü hollanda olmuştur. Buradaki basım tekniği hattatlarca yazılan tahta kalıplarla yapılmaktaydı. Kalıplar hakkaklarca kazınarak üretilmekteydi. Harlem kentinde ilk kez tek tek harflerle baskı denemelerini 1430 yılında lourens janszoon costerin yaptığı sanılmaktadır. Johann gutenberg ise çırağı fust ile birlikte mainz şehrinde metal harflerle basım tekniğini uygulamıştır. Gutenberg bu çalışmalara bilgi ve birikimlerini, fust ise sermayesini katmıştır. İlk çalışmaları olan 42 satırlık incili 1455 yılında basmışlardır. Fust ve gutenberg işlerin yolunda gitmemesi neticesinde ortaklıklarına son vermiştir. 1462′de nassau başpsikoposunun askerleri mainz şehrine saldırmış, kaçan basımcılar avrupanın her yanına dağılmıştır.

Matbaacılıkta çoğaltama işi genel olarak üç aşamadan oluşur. Öncelikle basılacak işin tasarımı yapılır. Bu aşamada yazıların ve fotoğrafların bilgisayara aktarılması gerekir. Bilgisayara aktarılan görsel öğeler mizanpaj yazılımında bir araya getirilerek baskıya uygun tasarım oluşturulur. Bilgisayar yardımıyla yapılan bu işleme masa üstü yayıncılık da denir. sonrasında, yapılan çaışmanın film çıkışları alınır. Film, baskı için kullanılan kalıbı oluşturmak için kullanılır. Filmden sonra prova alınabilir. Filmden alınan provaya anolog prova denmektedir. Analog provanın dışında baskıyı taklit eden yazıcılarla dijital prova da alınabilir. Tasarımın film çıkışları alındıktan sonra alümiyum plakalar üzerine tasarımın görüntüsü çıkarılır. Bu, iki aşamada gerçekleşir. Film yardımıyla kalıbı pozlandırma ve banyo. kalıp çekildikten sonra baskıya geçilir. Buraya kadar anlatılan, ofset baskı için iş akışıdır.

Matbaacılıkta kullanılan temel baskı yöntemleri aşağıdaki gibidir;

Ofset baskı: gazeteler, kitaplar, broşürler, kağıt üzerine Tipo baskı: günümüzde işlevini yitirmiştir. metal harflerle yüksek baskı tekniği Tifdruk ve flekso baskı: ambalaj özellikle fotopolimer yüzeylerin baskısı Serigrafi baskı: kağıt, seramik, tekstil vb. yüzeyler. Bunlardan başka hologram, tampon, anagram baskı gibi baskı çeşitleri de bulunmaktadır.

FİRMA TEKİL ZİYARETÇİLERİ

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Çalışma Saatleri

Hafta İçi 08:00-23:00
Cumartesi 08:00-23:00
Pazar 08:00-23:00
ETİKETLER

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır.kemeralticarsi.com | 2019

Iyzico